04\08\2018

Jaké šicí stroje používám?

K šití neodmyslitelně patří správný výběr šicího stroje. Proto jsem se rozhodla předat své poznatky, tipy a zkušenosti těm, kteří uvažují o koupi prvního, nebo nového pomocníka.

Před výběrem svého prvního stroje je potřeba se obrnit pěknou dávkou trpělivosti a také času. Dnes je totiž na trhu nepřeberné množství typů a značek v různých cenových relacích. Svého budoucího pomocníka pořídíš za 1500,- až třeba 130 000,-, ale zatím se budeme držet při zemi.

Vybírat můžeš ze značek Bernina, Lucznik, Pfaff, Singer, Brother, Juki, AEG, Janome, Bernette, Toyota, Veronica, Bobbin, Lada nebo Texi (šicí stroje vyrábí více značek, tyto jsou ty nejznámější).

Já osobně jsem  podlehla japonské značce Brother. Kromě toho, že jejich stroje vypadají skvěle (pro mne je to, kupodivu, první věc, která mě zajímá), mám s nimi jen dobré zkušenosti. Ale o tom až později.

V první řadě je důležité si uvědomit, co na stroji plánuješ šít, jak často a také jaký máš rozpočet. Pokud plánuješ šití oblečení, tak Ti tímto článkem nepomůžu, protože to jde naprosto mimo mne. Pokud tě ale zaujal patchwork, šití doplňků, dekorací nebo kabelek, čti dál 😉. S výběrem Ti ochotně poradí třeba na Raj-siti.cz nebo Nej-sici-stroje.cz, kam napíšeš výše uvedená kritéria a brzy obdržíš odpověď s tipy na šicí stroje právě pro Tebe. A rozhodně to nefunguje tak, že se Ti tito prodejci budou snažit prodat co nejdražší produkt, ale opravdu vyberou takový, který je ideální kombinací všech požadavků.

Na koupi svého prvního stroje si pamatuji, jako by to bylo včera. Uháčkovala jsem si velkou plážovou tašku a podšívku jsem se rozhodla šít v ruce. Ovšem já jsem do té doby šití  doslova nenáviděla a s mamky Veritaskou, kterou mi občas poskytla na vyzkoušení, jsem se vůbec nekamarádila. Jako u každého výrobku, i tehdy jsem chtěla mít práci co nejrychleji hotovou, a tak jsem vyrazila do nejbližšího Tesca a odvezla si z něj Singer 8280.

A tím se to vše odstartovalo. Ušila jsem na něm pár věcí, včetně svého prvního batohu. Šití mě natolik uchvátilo, že jsem se rozhodla vymyslet si střih na šaty, dokonce s podšívkou. Doteď nechápu, jak jsem to dokázala. Ikdyž jsem udělala moc malé průramky a šaty kvůli tomu nebyly vůbec pohodlné, jako čerstvý vlastník šicího stroje jsem obstála velmi dobře (řekla bych).

Pamatuji si, jak jsem se u tohoto stroje neustále rozčilovala. Nedokázala jsem vychytat správné napnutí jak spodní, tak horní nitě, zlomila jsem nespočet jehel, hlavně při quiltování, kdy jehla narážela do stehové desky, která byla velmi brzy v dezolátním stavu. A asi dva týdny po tom, co jsem si ho pyšně přivezla domů, přestal fungovat pedál, takže stroj putoval na měsíc na reklamaci. Ale abych mu jen nekřivdila – pro začátečníka to byl podle mě naprosto super stroj. Vzhledem k tomu, že byl mechanický, měla jsem možnost pochopit, jak vlastně takový stroj funguje, což se mi teď velmi hodí, a při investici 2000Kč nemůžeš čekat zázraky. Já jsem brzy přišla na to, že budu pracovat především s těžkými materiály, kvůli kterým jsem se s ním tolik prala. Pokud budeš šít z běžných, lehkých látek a nejsi supernáročná (asi jako já), tento základní pomocník Ti bude skvěle sloužit.

Jednou jsme s mamkou vyrazily na kurz šití v obchůdku Patchworkia, kde paní prodává šicí stroje Brother, které využívá i pro své kurzy. Dokonce si sem můžete kdykoliv přijít za malý poplatek šít. Zde mi byl přidělen Brother NV55. A byla to láska na první pohled. Ten rozdíl mezi mechanickým strojem z Tesca a elektronickou mašinou byl neuvěřitelný. Na rozdíl od Singera, který řval na celý dům, byl Brother naprosto tichý a šil velmi pomalu a lehce. No prostě byla jsem z něj opravdu unesená. Ovšem jeho až moc pomalý chod, mi po chvíli začal vadit. Až o pár týdnů dýl jsem zjistila, že se rychlost šití dá nastavit. Od opravdu pomalého, až po hotovou mlátičku 😁.

Asi po půl roce jsem stroj dostala jako dárek. A byla jsem nadšena. Přesně tohle je stroj, který bych doporučila každému.

 • Jako hlavní bych opět vypíchla plynulou možnost volby rychlosti a tichost.
 • Můžeš si přesně na milimetr zvolit pozici jehly (u Singera bylo tuším jen uprostřed a vpravo).
 • Navlékač nitě je taky naprosto skvělá věc, díky které ušetříš spoustu času a hlavně nervů.
 • Jedním tlačítkem nastavíš pozici jehly při ukončení šití (dole nebo nahoře), stejně rychle jehlu zvedneš. Nemusíš točit kolečkem, aby jsi jehlu z látky dostala. Bez této volby si už šití neumím představit a velmi mi tak usnadňuje práci.
 • Nastavit můžeš i automatické zapošití na začátku a na konci šití.
 • Zoubky, které posunují látku, lehce zacvakneš pod stehovou desku (u Singera se na to používala plastová destička, která vystupovala nad stehovou desku; taky se rychle odřela a látka tak po ní drhla). 
 • Nemusíš řešit napnutí spodní nitě a její složitou výměnu. Zde se totiž cívka vyndává z vrchu stehové desky a její napnutí je automatické. Volíš pouze napětí horní nitě.
 • K dispozici máš 135 různých stehů. Dají se mezi sebou různě kombinovat a ukládat. Přiznám se ale, že já používám pouze rovnosteh a cik-cak, takže takový výběr je pro mne zbytečný. 
 • Ke stroji dostanete velké množství příslušenství, především patek (Patka pro úzký lem,pro skrytý zip, pro našívání flitrů, pro našívání paspulek, overlocková patka, patka pro slepý steh,….). Já při šití tašek využívám především základní, zipovou a patku na paspulky. Také často sáhnu po teflonové patce, ta ale není součástí tohoto balení.
 • ⛔ Velká škoda ovšem je, že tento stroj nemá možnost nastavení přítlaku patky, což by se někdy hodilo.

Cena takového stroje je už bohužel docela vysoká – cca 11,5 tisíce. Ale rozhodně je to velmi dobrá investice. Svého „Brotíka“ už více než rok zatěžuji neskutečným způsobem, a i když občas protestuje, když pod něj nacpu několik vrstev koženky, vždycky si společnými silami poradíme a on šlape jako hodinky.

Dále jsem asi půl roku vlastníkem šicího a vyšívací stroje Brother Innov-is F480. Tady se už dostáváme k opravdu špičkové výbavě šicích strojů.

Ze začátku jsem se na stroji bála šít těžké materiály, abych ho „nerozladila“ a on potom nevyšíval špatně. Takže jsem ho využívala velmi málo, jelikož mě vyšívání moc neuchvátilo. Nakonec jsem se ale bát přestala a zkusila na něm prošít silnou vrstvu koženky, u které mi druhý stroj vynechával stehy a já si už nevěděla rady. Výsledek mě mile překvapil, a tak jsem na téhle mašině začala šít čím dál víc. Jsou dny, kdy jeden ze strojů prostě nemá svůj den a tak je vystřídám, ten co zlobí si odpočine a druhý den zase šije jako po másle. Nechápu. 😀

Co se týče vyšívání, je to úžasná věc. Ovšem zatím jsem nedostala žádný převratný nápad, jak bych jej mohla využít při tvorbě kabelek. Ale to přijde. Celý proces, který předchází samotnému vyšívání, je na mě až moc zdlouhavý a přiznám se, že mě vůbec nebaví. Musíte vyměnit jehlu, nitě, vyměnit celou patku, dokonce si cívkové pouzdro (ale to nikdy nedělám), vystřihnout výztuhu, vyznačit si na látce střed, tu potom správně aplikovat do rámečku, vyměnit obyčejný stolek za ten vyšívací. I když občas něco vyšiji, stroj využívám především k samotnému šití.

Co má navíc oproti NV55?

 • 4 stupně přítlaku patky. (Velmi užitečná věc například při šití neklouzavých druhů koženky)
 • Automatický odstřih nitě. (Ačkoliv jsem tuto pomůcku nikdy nepostrádala, teď vím, že to strašně moc ušetří čas. Konec horní i spodní nitě se schová na rub. Tuhle možnost využijí především patchworkářky.)
 • Dotykový LCD displej.
 • Kolenní páku pro zdvih patky.
 • Automatické napětí horní nitě.
 • Velmi bohaté příslušenství, především patek: (zdroj: Nej-sici-stroje.cz)
  • Patka základní
  • Patka pro monogramy
  • Patka overlocková
  • Patka pro všívání zipu
  • Patka pro slepý steh
  • Patka pro přišívání knoflíků
  • Patka pro vyšívání knoflíkových dírek
  • Patka s otevřenou špičkou pro šití aplikací
  • Teflonová patka
  • Patka s pravítkem
  • Nastavitelná zipová patka
  • Otevřená kovová patka pro volné prošívání, quiltování
  • Kráčející patka
  • vodítko pro prošívání
  • 1/4 palcová patchwoková patka pro rovné šití bez vodítka
  • Patka s ořezem látky – ořezový stroje

K tomuto modelu časem dodám více poznatků.

Srovnání obou strojů:

 • NV55 je výbornou volbou v kombinaci cena-kvalita. Je naprosto dostačující pro každé domácí šití, včetně šití silných materiálů, oblečení, patchworku,.. Ne náhodou se stal vítězem D-Testu.
 • Innov-is F480 je cenou, výbavou i výkonem už někde jinde než NV55. Jeho hlavní předností je vyšívání, které zvládá opravdu bravůrně, takže pokud přemýšlíš o koupi nového stroje a chceš své výrobky ozdobit vlastní výšivkou (kterou si můžeš v PC softwaru navrhnout), tohle je super volba. Ale pro ty, kteří o možnost výšivky nestojí, je to dle mého názoru zbytečná investice, protože kromě pár výše zmíněných předností, je skoro srovnatelný s NV55 a cenový rozdíl je zde asi 23 000,-. Ovšem na výhody automatického odstřihu, napnutí horní nitě a nastavení přítlaku patky jsem si zvykla hodně rychle a těžko bych se s tímto strojem loučila. Ovšem takové schopnosti mají i mnohem levnější stroje.

To je zatím k mým strojům vše. Rozhodně mám v plánu samostatný článek právě o strojním vyšívání. Ale to až tehdy, kdy se s touto technikou dostatečně seznámím a budu moct své získané zkušenosti a tipy přenášet dál 🙂

Pokud Tě zajímá, jak vznikají nové batohy, kabelky, přívěsky a další výrobky (a nejen to), sleduj můj Instagram:

 

O MNĚ

Ahoj, jmenuji se Lucie a srdečně Tě vítám na svém webu! Název Crochelou se mi zrodil v hlavě asi před pěti lety spojením mého jména a anglického výrazu pro háčkování, tedy crochet. Je to totiž už více než patnáct let, kdy jsem přičichla k háčkování, které doteď miluji. Mimo to mě neminulo ani tvoření z papíru, výroba mýdla, malování, keramika, kreslení, korálkování, pletení z pedigu nebo i modelování z FIMO hmoty,.. jsem zkrátka tvořič od přírody :-). Po šicím stroji jsem ale nikdy netoužila, až do doby, kdy nebyl nikde k sehnání batůžek, který by mi padl do oka. A jak to asi dopadlo? Vznikl můj zcela první batoh, který jsem pyšně nosila, i když měl k dokonalosti hodně daleko. Od té doby mi pod rukama vznikla i spousta dalších taštiček, hraček, dekorací a teď už i kabelek.

Tvoření mě vždy bavilo natolik, že jsem své nadšení toužila sdílet s dalšími lidmi a věnovat se mu naplno. A tak teď, kdy si za svými výrobky opravdu stojím, přišel čas to rozjet pořádně!

Originalita mé práce je pro mne klíčová, stejně jako co nejpreciznější provedení každého kusu. Téměř všechny mé střihy jsou časově poměrně náročné na ušití, proto zde nenajdete příliš široký výběr. Ovšem za každým batohem či kabelkou je obrovský kus mé snahy, spoustu hodin práce, příběh a především obrovské nadšení.

error: Content is protected !!